Det var kärleken till den egna hunden Stella som förändrade Anna Los liv. När hon tidigt märkte att något inte stod rätt till började hon söka kunskap om hur hon kunde hjälpa sin fyrbenta vän. Den nyfikenheten växte snart till en passion och blev grunden till den egna verksamheten Stellas Hundsomatik.
– Syftet med min verksamhet är att din hund ska hålla längre, må bättre och få en ökad livskvalitet, säger Anna Lo.
Till vardags arbetar Anna Lo inom ambulanssjukvården och har en gedigen kunskap om hur kroppen fungerar. När Stella behövde hjälp började hon fördjupa sig i hundars rehabilitering och utbildade sig så småningom till certifierad massageterapeut. I dag vill hon hjälpa fler hundar att leva ett aktivt och hållbart liv.
– Hundar fungerar på samma sätt som människor, de är unika individer och behöver regelbunden omsorg för att må bra, säger Anna Lo.
Hos Stellas Hundsomatik är det alltid hundens välmående som står i fokus. Massage kan hjälpa hundar som är stela, har muskel- eller ledvärk eller känner sig stressade och oroliga. Den ökade blodcirkulationen hjälper kroppen att återhämta sig, samtidigt som många hundar blir lugnare och mer avslappnade. Behandlingen kan därför göra skillnad både fysiskt och mentalt.
För Anna Lo handlar arbetet om så mycket mer än att behandla muskler. Det handlar om att ge hundar bättre förutsättningar att må bra och om att stärka relationen mellan hund och ägare.
– Man får så mycket tillbaka av en hund som mår bra. Bland det bästa som finns är att lära känna sin hund och smittas av deras förmåga att leva här och nu.
I höst vill hon också skapa en mötesplats för hundägare. Då startar hon en Frukostklubb, där hundägare kan träffas över en kopp kaffe, dela erfarenheter, ställa frågor och inspireras av varandra.
Den som vill veta mer om Stellas Hundsomatik är välkommen att träffa Anna Lo på Brukshundklubbens öppet hus den 12 september.