I år firar Hällestá Buss hela 50 år. Ett halvt sekel har gått sedan de första bussarna rullade ut från Hällestad 1976, och sedan dess har vi fått vara en del av vardagen för generationer av Finspångsbor.
Genom åren har tusentals barn rest till skolan med våra bussar, föreningar har åkt på matcher och cuper, pensionärsgrupper har gett sig ut på utflykter och företag har rest tillsammans. Det är något vi är både stolta och tacksamma över.
Samtidigt blickar vi framåt. Från och med i sommar inleder vi ett nytt långsiktigt avtal med Finspångs kommun. Avtalet innebär att vi har äran att fortsätta ansvara för trygga transporter till och från skolan för våra barn och ungdomar i kommunen tillsammans med våra chaufförer.
Vi kommer även satsa på nya elbussar, som ett fortsatt viktigt steg mot framtidens resande. Vi vill passa på att tacka alla resenärer, medarbetare, kunder och samarbetspartners som varit en del av vår resa under de senaste 50 åren.